24.09.2019
SERDAR YOKUŞ “AYAKTA KALMANIN TEK YOLU AR-GE’YE YATIRIM YAPMAK”

 

“AYAKTA KALMANIN TEK YOLU AR-GE’YE YATIRIM YAPMAK”

Girişimci İş Adamları Vakfı tarafından geleneksel olarak düzenlenen “GİV Girişimci Buluşmaları”nin Eylül ayı konuğu Serdar Yokuş, “Huawei 2002 yılından beri Türkiye’de ve şuan 450 Türk AR-Ge Mühendisi çalışıyor. Ayakta kalmanın tek yolu AR-GE’ye yatırım yapmak”” dedi.

Girişimci İş Adamları Vakfı (GİV) tarafından düzenlenen “Girişimci Buluşmaları” Eylül ayı programında konuşan Huawei Enterprise Ülke Müdür Serdar YOKUŞ;  işadamları, girişimciler, akademisyenlerin de bulunduğu katılımcılara, başta Huawei, teknoloji ve bilişim alanı olmak üzere 5G teknolojisi ve yapay zekânın üzerimizdeki ve gelecekteki etkileri, girişimcilik faaliyetleri, dünya ve ülkemizdeki son durum mukayesesi ile ilgili örnekler hakkında çarpıcı bilgiler verdi.

Girişimci İş Adamları Vakfı Başkanı Mehmet KOÇ’un selamlama konuşmasıyla başlayan program, GİV’in gerçekleştirdiği en önemli projelerden biri olan GENDEKS (Girişimcilik Endeksi) Projesinin tanıtılması ve proje koordinatörü Aziz BATTAL’ın GENDEKS Proje sunumuyla devam etti.

Daha sonra kürsüye gelen Serdar YOKUŞ, Huawei’in Türkiye’de % 38’lik cep telefonu satış payına sahip olduğunu vurgulayan Serdar YOKUŞ, Huawei’in 1987 yılında küçük bir kasabada 3.500 dolara kurulduğunu söyledi. 14 bin nüfuslu bu kasabanın daha sonra tahliye edilerek 25 milyon insanın planlı olarak yaşadığı büyük bir şehir inşa edildiğini söyledi. Serdar Yokuş daha sonra konuşmasına “Huawei’in 2018 yılı cirosu 108 milyar dolar, 188 bin çalışanı ve 170 ülkede 80 bin AR-GE çalışanı var. Şuan dünya üzerinde en büyük 500 firma arasında Huwei 61’nci sırada. Huawei’in başka faaliyet alanı yok ve 2018 yılında AR-GE’ye 11.3 milyar dolar yatırım yapıldı”dedi.

Katılımcılardan gelen sorulara cevap veren Serdar Yokuş, herkese teşekkür ederek konuşmasını tamamladı. Girişimci İş Adamları Vakfı’mızın kendilerine takdim ettiği plaket ve hatıra fotoğraf çekimi sonrasında program sona erdi.

 

 

 

 

 

 

 

DİGER HABERLER